Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera

O Towarzystwie
Aktualności
Statut
Zarząd
Wydawnictwa
Projekty
Szpital Św. Ducha
O Bieczu
Galeria zdjęć
Kontakt

Biecz. Sztych G. Brauna i F. Hogenberga, 1617 r.

Aktualności

Obchody 100. rocznicy urodzin dra Tadeusza Ślawskiego | 9 października 2021 r.

Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera zaprasza na uroczyste odsłonięcie pomnika dra Tadeusza Ślawskiego w ramach obchodów 100. rocznicy jego urodzin, które odbędą się w dniu 29 października 2021 r.

Program uroczystego odsłonięcia pomnika

Biecz, 29.X.2021 godzina 10:00
Msza św. w Kolegiacie Bożego Ciała w Bieczu
Przejście pocztów sztandardowych pod pomnik
Przedstawienie sylwetki dra Tadeusza Ślawskiego
Przemówienia zaproszonych gości
Odsłonięcie pomnika autorstwa Zdzisława Tohla
Zwiedzanie wystawy poświęconej Tadeuszowi Ślawskiemu
Złożenie wiązanki na grobie
Poczęstunek w ogrodzie Muzeum Ziemi Bieckiej


Tadeusz Ślawski (1920 - 2008), doktor nauk historycznych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1953 - 1991 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Ziemi Bieckiej. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Autor ponad 60 publikacji naukowych dotyczących Biecza i okolic, a także opracowań badawczych, które doprowadziły do konserwacji niemal wszystkich zabytkowych budowli oraz obiektów ruchomych, zarówno w mieście jak i w regionie. W 1978 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2002 uhonorowany nagrodą "Mosty Starosty", za dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego "małej ojczyzny" dla przyszłych pokoleń.




Kromer Festival Biecz 2021 | 10 lipca 2021 r.

Towarzystwko Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera dołącza się do zaproszeń i zachęca wszystkich sympatyków Biecza i muzyki dawnej do wzięcia udziału w 7. edycji Kromer Festival Biecz, który odbędzie się w dniach 29. lipca - 1. sierpnia 2021 roku. W ramach wydarzenia miejsce będzie miał także koncert ku pamięci dra Tadeusza Ślawskiego.

Przewodnim motywem 7. odsłony Kromer Festival Biecz jest Wspólnota. Słowo to jest aktualne niezależnie od czasów, niezależnie od szerokości geograficznej – ale w czasach niepewności, zapaści w kulturze, izolacji wspólnota staje się pojęciem szczególnie doniosłym. Na podstawowym poziomie rozumiana jako przejaw solidarności, wzajemnego wsparcia czy wprost, zwłaszcza w odniesieniu do święta, jakim jest festiwalowy czas – bycia razem. Biorąc trudne dla muzyków czasy za punkt wyjścia dla programowych i artystycznych rozważań, Kromer Festival Biecz rozpatrzy jednak ten termin w znaczeniu znacząco głębszym.
Pełny program Festiwalu znajdziecie Państwo tutaj
.
Informacje organizatora, dostępne pod adresem: kromerfestivalbiecz.pl

Zapowiedź obchodów 100. rocznicy urodzin dra Tadeusza Ślawskiego | 15 czerwca 2020 r.

W roku 100. rocznicy urodzin doktora Tadeusza Ślawskiego Towarzystwko Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera zorganizuje wydarzenie ku pamięci tej niezwykłej osoby.

Dr Tadeusz Ślawski (na zdj. obok; ur. 1920 r. w Święcanach, zm. 2008 r. w Bieczu) - historyk, nestor bieckiego muzealnictwa, żołnierz Armii Krajowej, krzewiciel kultury i historii regionu. To ku jego pamięci zorganizujemy wydarzenie, które pierwotnie miało się odbyć w dniu 5 czerwca 2020 r. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju wydarzenie zostało przełożone na 2021 r.
Nowa data wydarzenia to 29 października 2021 r.
W ramach wydarzenia, które będzie miało swoje miejsce w Muzeum Ziemii Bieckiej - którego jednym z założycieli był dr Ślawski - przewidziana jest konferencja popularno-naukowa połączona z wystawą, promocja nowej książki Towarzystwa, a także uroczyste odsłonięcie popiersia dr Tadeusza Ślawskiego.

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Radia Kraków, które w dniu 7 czerwca br. na swoich antenach wyemitowało audycję związaną z organizowanymi obchodami. W ramach audycji zaprezentowane zostały m.in. archiwalne nagrania, na których można usłyszeć wypowiedzi dra Tadeusza Ślawskiego. Ze szczegółami audycji i możliwością odsłychania ww. wypowiedzi można zapoznać się na stronie radia pod adresem:
http://www.radiokrakow.pl/audycje/pejzaze-regionalne/audycja-z-dnia-7062020-r/

Gawędy muzealne. Przygody bieckiego muzealnika. Nowa książka | 20 sierpnia 2019 r.

"Gawędy muzealne. Przygody bieckiego Muzealnika" to opowiadania przedstawiające przygody Tadeusza Ślawskiego, często wyglądające jak anegdoty, związane z Jego pracą w Muzeum w Bieczu, badaniami terenowymi, wywiadami oraz wyszukiwaniem dla Muzeum eksponatów, a w pojęciu ludzi, dawnych przedmiotów użytkowych.
(z wstępu, Gawędy muzealne. Przygody bieckiego muzealnika)

Wydajemy tę książkę dla uczczenia pamięci Tadeusza Ślawskiego - doktora, historyka, autora wielu książek o Bieczu a także jednego z założycieli oraz wieloletniego dyrektora Muzeum Ziemi Bieckiej.

Bibliografia:
Gawędy muzealne. Przygody bieckiego muzealnika; opracowanie G. Ślawska, 2019; twarda oprawa, papier kredowy; 192 s.






Biecz miasto zabytków. Nowy album Towarzystwa | 6 lipca 2018 r.

"Biecz miasto zabytków", mini albumik obrazujący w fotografii zabytki miasta Biecza w zarysie, powstał i zostaje opublikowany w roku Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski, odzyskania po 123 latach niewoli bytu państwowego.
(z wstępu, Biecz miasto zabytków)

Zatem w roku tej wielkiej rocznicy pozycję tę poświęcamy pamięci harcerzy bieckich, tych harcerzy, którzy swe młode życie złożyli w ofierze swojej wymarzonej, ukochanej ojczyźnie Polsce, zarówno w czasie pierwszej jak i drugiej wojny światowej XX w. To im poświęcony jest skromny pomnik pamięci - Krzyż Harcerski, a na tablicy wypisane są ich nazwiska. Cześć ich pamięci.

Bibliografia:
Biecz miasto zabytków; opracowanie G. Ślawska, 2018; twarda oprawa, papier kredowy; 128 s.



Projekt budowy infrastruktury kulturalnej | 1 czerwca 2018 r.

Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera we współpracy z gminą Biecz pozyskało środki na realizację projektu pn. „Budowa ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury kulturalnej w przestrzeni publicznej w postaci obiektów małej architektury tworzących przestrzeń dla podtrzymywania kultury lokalnej, zlokalizowanych w obszarze dziedzictwa historycznego oraz architektonicznego miasta Biecza, na działce nr 461 w Bieczu”. Wartość inwestycji wynosi 50 250,97 zł, a kwota pozyskana w ramach dofinansowania 50 000 zł. Wykonanie zadania planuje się na sierpień 2018 r.

Ze szczegółami projektu można zapoznać się na tej podstronie.

Aktualizacja 1: ze względów formalnych realizacja projektu została przesunięta na 2019 r.
Aktualizacja 2: projekt został zakończony i oddany do użytku w sierpniu 2019 r.

Realizacja projektu będzie miała swoje miejsce za murami miejskimi zlokalizowanymi przy placu bpa Marcina Kromera. W obrębie istniejącej historycznej fosy zostaną wybudowane drewniane podesty osadzone na podłożu, których łączna powierzchnia osiągnie blisko 140m². Dzięki realizacji projektu powstanie w mieście nowa przestrzeń sprzyjająca rozwojowi kultury a także pozwalająca na realizację koncertów, wystaw, czy warsztatów.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.




Szpital Św. Ducha zwany Szpitalem Świętej Jadwigi Królowej | 21 lipca 2016 r.

Publikujemy na naszej stronie internetowej nową podstronę, zawierającą informacje na temat Szpitala Św. Ducha zwanego Szpitalem Świętej Jadwigi Królowej w Bieczu. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na tej podstronie.

Obecne działania Fundacji na rzecz Szpitala Św. Jadwigi Królowej, przy wsparciu członków Towarzystwa Kulturalnego Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera zmierzają do przeprowadzenia dalszych prac renowacyjnych w szpitalu i przystosowaniu go do funkcji użytkowych. Trwa proces pozyskiwania środków niezbędnych do przeprowadzenia kolejnych prac, dzięki którym budynek ponownie będzie mógł być dostępny.
Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera wydało również kilka pozycji dotyczących historii Szpitala Św. Ducha zwanego Szpitalem Świętej Jadwigi Królowej. Można się z nimi zapoznać na podstronie Wydawnictwa.


Nowe wydawnictwo książkowe Towarzystwa | 15 marca 2016 r.

Kiedy w końcu XIX wieku działający na zlecenie krakowskiego Grona Konserwatorów Galicji Zachodniej fotograf Natan Krieger przyjechał do Biecza, aby przy pomocy nowego wówczas medium wykonać pierwsze czarno – białe przedstawienia miasta, zapoczątkował tym samym proces – trwającego po dzień dzisiejszy – dokumentowania wyglądu królewskiego miasta.
(z wstępu, Biecz w fotografii od końca XIX do początków XXI wieku)

Przekazujemy w Państwa ręce najnowsze wydawnictwo Towarzystwa Kulturalnego Biecza i Regionu pt. Biecz w fotografii od końca XIX do początków XXI w. Oglądając album można odbyć niezwykłą podróż w czasie. Najstarsze, czarno białe fotografie na nowo odkrywają przed nami, na pozór dobrze znane miejsca i przestrzenie. Autorem większości kolorowych ujęć jest Wojciech Haberek. Album już jest dostępny w sprzedaży.

Bibliografia:
Biecz w fotografii od końca XIX do początków XXI wieku; opracowanie G. Ślawska, W. Haberek, 2016, twarda oprawa, papier kredowy, 191 s.

Uruchomienie Strony WWW Towarzystwa | 6 sierpnia 2014 r.

W dniu 6 sierpnia 2014 roku nastąpiło uruchomienie oficjalnej Strony WWW Towarzystwa Kulturalnego Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera. Strona WWW została stworzona własnym nakładem pracy członków Towarzystwa. Inicjatywa stworzenia Strony WWW Towarzystwa pojawiła się podczas Walnego Zgromadzenia w dniu 11 maja 2014 roku. Tworzenie Strony WWW zajęło ok. 3 miesiące. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością na stronie www.towarzystwo-biecz.pl

 

Strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera. Wszelkie prawa zastrzeżone © www.towarzystwo-biecz.pl 2024