Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera

O Towarzystwie
Aktualności
Statut
Zarząd
Wydawnictwa
Projekty
Szpital Św. Ducha
O Bieczu
Galeria zdjęć
Kontakt

Biecz. Sztych G. Brauna i F. Hogenberga, 1617 r.

Szpital Św. Ducha zwany Szpitalem Świętej Jadwigi Królowej

Szpital Św. Ducha zwany Szpitalem Świętej Jadwigi Królowej
Szpital Św. Ducha, stan na październik 2020 r.

W 1395 r. królowa Jadwiga wydała dokument fundacyjny szpitala Świętego Ducha w Bieczu.

Zarówno szpital jak i kościół pw. Świętego Ducha integralnie związane miały być wybudowane na miejscu po dworze królewskim tj. na wschodnim cyplu wzgórza miejskiego. Już w dokumencie królowa hojnie uposażyła szpital, przeznaczając na jego utrzymanie 2 łany ziemi na Przedmieściu i folwark w Libuszy oraz czynsze z laźni miejskiej. Z czasem szpital powiększył swoje posiadłości o zapisy królowej Zofii oraz innych osób.

Budowę szpitala, o którą bardzo zabiegali mieszczanie rozpoczęto natychmiast i niewątpliwie szybko zrealizowano. Wszelki budulec i budowniczowie byli na miejscu. Zainteresowanie budowlą samej królowej oraz znaczna ilość chorych, bezdomnych ludzi wpływały na szybkie zakończenie budowy szpitala. Gotowy szpital, murowany z cegły, piętrowy, kryty gontem, tuż obok, od strony północno-wschodniej także murowany kościółek pw. Świętego Ducha wzbogacił wygląd miasta. Według wszelkiego prawdopodobieństwa już w 1396 r. szpitalne sale były zapełnione chorymi bezdomnymi.

Szpital dobrze uposażony niósł pomoc ubogim ponad 550 lat.

Kościół Świętego Ducha został rozebrany przed 1800 r. a szpital jako przyczułek trwał jeszcze do 1950 r. Wówczas, gdy władze w Polsce przejęli komuniści i ustawowo dokonali likwidacji majątków kościelnych i fundacji, szpital w Bieczu jako przytułek przestał istnieć.

W 1996 r. wizytujący Biecz konserwator generalny wydał zgodę na rozbiórkę szpitala Królowej Jadwigi. Historycy bieccy, proboszcz i biskup rzeszowski wraz z grupą inteligencji z Biecza i Strzeszyna nie dopuścili do likwidacji gotyckiego szpitala ubogich, jedynego z wielu fundowanych przez Królową Jadwigę, która niebawem po 600 latach starań miała być kanonizowana.

W 2000 r. została ustanowiona Fundacja na rzecz szpitala ubogich im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu, w 2001 r. została zarejestrowana w KRS. Także w 2001 r. probostwo w Bieczu objął ks. Władysław Kret, który został prezesem Fundacji.

Odtąd powoli, ale systematycznie w miarę możliwości finansowych rozpoczęło się ratowanie szpitala - materialnego dowodu miłosierdzia św. Jadwigi Królowej.
Obecne działania Fundacji na rzecz Szpitala Św. Jadwigi Królowej, przy wsparciu członków Towarzystwa Kulturalnego Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera zmierzają do przeprowadzenia dalszych prac renowacyjnych w szpitalu i przystosowaniu go do funkcji użytkowych. Trwa proces pozyskiwania środków niezbędnych do przeprowadzenia kolejnych prac, dzięki którym budynek ponownie będzie mógł być dostępny.
Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera wydało również kilka pozycji dotyczących historii Szpitala Św. Ducha zwanego Szpitalem Świętej Jadwigi Królowej. Można się z nimi zapoznać na podstronie Wydawnictwa.



Opis Szpitala pochodzi z książki wydanej przez Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera. Bibliografia:
Święta Jadwiga Królowa. Szpital jej fundacji w Bieczu; Autor: Gabriela Ślawska, 2012

 

Strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera. Wszelkie prawa zastrzeżone © www.towarzystwo-biecz.pl 2024