Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera

O Towarzystwie
Aktualności
Statut
Zarząd
Wydawnictwa
Projekty
Szpital Św. Ducha
O Bieczu
Galeria zdjęć
Kontakt

Biecz. Sztych G. Brauna i F. Hogenberga, 1617 r.

Aktualności

Obchody 100. rocznicy urodzin dra Tadeusza Ślawskiego | 15 czerwca 2020 r.

W roku 100. rocznicy urodzin doktora Tadeusza Ślawskiego Towarzystwko Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera organizuje wydarzenie ku pamięci tej niezwykłej osoby.

Dr Tadeusz Ślawski (na zdj. obok; ur. 1920 r. w Święcanach, zm. 2008 r. w Bieczu) - historyk, nestor bieckiego muzealnictwa, żołnierz Armii Krajowej, krzewiciel kultury i historii regionu. To ku jego pamięci organizujemy w tym roku wydarzenie, które pierwotnie miało się odbyć w dniu 5 czerwca. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju wydarzenie zostało przełożone.
Nowa data wydarzenia nie jest jeszcze znana.
W ramach wydarzenia, które będzie miało swoje miejsce w Muzeum Ziemii Bieckiej - którego jednym z założycieli był dr Ślawski - przewidziana jest konferencja popularno-naukowa połączona z wystawą, promocja nowej książki Towarzystwa, a także uroczyste odsłonięcie popiersia dr Tadeusza Ślawskiego.

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Radia Kraków, które w dniu 7 czerwca br. na swoich antenach wyemitowało audycję związaną z organizowanymi obchodami. W ramach audycji zaprezentowane zostały m.in. archiwalne nagrania, na których można usłyszeć wypowiedzi dra Tadeusza Ślawskiego. Ze szczegółami audycji i możliwością odsłychania ww. wypowiedzi można zapoznać się na stronie radia pod adresem:
http://www.radiokrakow.pl/audycje/pejzaze-regionalne/audycja-z-dnia-7062020-r/

Gawędy muzealne. Przygody bieckiego muzealnika. Nowa książka | 20 sierpnia 2019 r.

"Gawędy muzealne. Przygody bieckiego Muzealnika" to opowiadania przedstawiające przygody Tadeusza Ślawskiego, często wyglądające jak anegdoty, związane z Jego pracą w Muzeum w Bieczu, badaniami terenowymi, wywiadami oraz wyszukiwaniem dla Muzeum eksponatów, a w pojęciu ludzi, dawnych przedmiotów użytkowych.
(z wstępu, Gawędy muzealne. Przygody bieckiego muzealnika)

Wydajemy tę książkę dla uczczenia pamięci Tadeusza Ślawskiego - doktora, historyka, autora wielu książek o Bieczu a także jednego z założycieli oraz wieloletniego dyrektora Muzeum Ziemi Bieckiej.

Bibliografia:
Gawędy muzealne. Przygody bieckiego muzealnika; opracowanie G. Ślawska, 2019; twarda oprawa, papier kredowy; 192 s.


Biecz miasto zabytków. Nowy album Towarzystwa | 6 lipca 2018 r.

"Biecz miasto zabytków", mini albumik obrazujący w fotografii zabytki miasta Biecza w zarysie, powstał i zostaje opublikowany w roku Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski, odzyskania po 123 latach niewoli bytu państwowego.
(z wstępu, Biecz miasto zabytków)

Zatem w roku tej wielkiej rocznicy pozycję tę poświęcamy pamięci harcerzy bieckich, tych harcerzy, którzy swe młode życie złożyli w ofierze swojej wymarzonej, ukochanej ojczyźnie Polsce, zarówno w czasie pierwszej jak i drugiej wojny światowej XX w. To im poświęcony jest skromny pomnik pamięci - Krzyż Harcerski, a na tablicy wypisane są ich nazwiska. Cześć ich pamięci.

Bibliografia:
Biecz miasto zabytków; opracowanie G. Ślawska, 2018; twarda oprawa, papier kredowy; 128 s.Projekt budowy infrastruktury kulturalnej | 1 czerwca 2018 r.

Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera we współpracy z gminą Biecz pozyskało środki na realizację projektu pn. „Budowa ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury kulturalnej w przestrzeni publicznej w postaci obiektów małej architektury tworzących przestrzeń dla podtrzymywania kultury lokalnej, zlokalizowanych w obszarze dziedzictwa historycznego oraz architektonicznego miasta Biecza, na działce nr 461 w Bieczu”. Wartość inwestycji wynosi 50 250,97 zł, a kwota pozyskana w ramach dofinansowania 50 000 zł. Wykonanie zadania planuje się na sierpień 2018 r.

Ze szczegółami projektu można zapoznać się na tej podstronie.

Aktualizacja 1: ze względów formalnych realizacja projektu została przesunięta na 2019 r.
Aktualizacja 2: projekt został zakończony i oddany do użytku w sierpniu 2019 r.

Realizacja projektu będzie miała swoje miejsce za murami miejskimi zlokalizowanymi przy placu bpa Marcina Kromera. W obrębie istniejącej historycznej fosy zostaną wybudowane drewniane podesty osadzone na podłożu, których łączna powierzchnia osiągnie blisko 140m². Dzięki realizacji projektu powstanie w mieście nowa przestrzeń sprzyjająca rozwojowi kultury a także pozwalająca na realizację koncertów, wystaw, czy warsztatów.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
Szpital Św. Ducha zwany Szpitalem Świętej Jadwigi Królowej | 21 lipca 2016 r.

Publikujemy na naszej stronie internetowej nową podstronę, zawierającą informacje na temat Szpitala Św. Ducha zwanego Szpitalem Świętej Jadwigi Królowej w Bieczu. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na tej podstronie.

Obecne działania Fundacji na rzecz Szpitala Św. Jadwigi Królowej, przy wsparciu członków Towarzystwa Kulturalnego Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera zmierzają do przeprowadzenia dalszych prac renowacyjnych w szpitalu i przystosowaniu go do funkcji użytkowych. Trwa proces pozyskiwania środków niezbędnych do przeprowadzenia kolejnych prac, dzięki którym budynek ponownie będzie mógł być dostępny.
Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera wydało również kilka pozycji dotyczących historii Szpitala Św. Ducha zwanego Szpitalem Świętej Jadwigi Królowej. Można się z nimi zapoznać na podstronie Wydawnictwa.


Nowe wydawnictwo książkowe Towarzystwa | 15 marca 2016 r.

Kiedy w końcu XIX wieku działający na zlecenie krakowskiego Grona Konserwatorów Galicji Zachodniej fotograf Natan Krieger przyjechał do Biecza, aby przy pomocy nowego wówczas medium wykonać pierwsze czarno – białe przedstawienia miasta, zapoczątkował tym samym proces – trwającego po dzień dzisiejszy – dokumentowania wyglądu królewskiego miasta.
(z wstępu, Biecz w fotografii od końca XIX do początków XXI wieku)

Przekazujemy w Państwa ręce najnowsze wydawnictwo Towarzystwa Kulturalnego Biecza i Regionu pt. Biecz w fotografii od końca XIX do początków XXI w. Oglądając album można odbyć niezwykłą podróż w czasie. Najstarsze, czarno białe fotografie na nowo odkrywają przed nami, na pozór dobrze znane miejsca i przestrzenie. Autorem większości kolorowych ujęć jest Wojciech Haberek. Album już jest dostępny w sprzedaży.

Bibliografia:
Biecz w fotografii od końca XIX do początków XXI wieku; opracowanie G. Ślawska, W. Haberek, 2016, twarda oprawa, papier kredowy, 191 s.

Uruchomienie Strony WWW Towarzystwa | 6 sierpnia 2014 r.

W dniu 6 sierpnia 2014 roku nastąpiło uruchomienie oficjalnej Strony WWW Towarzystwa Kulturalnego Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera. Strona WWW została stworzona własnym nakładem pracy członków Towarzystwa. Inicjatywa stworzenia Strony WWW Towarzystwa pojawiła się podczas Walnego Zgromadzenia w dniu 11 maja 2014 roku. Tworzenie Strony WWW zajęło ok. 3 miesiące. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością na stronie www.towarzystwo-biecz.pl

 

Strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera. Wszelkie prawa zastrzeżone © www.towarzystwo-biecz.pl 2021